Сукупний обсяг вкладень населення у строкові гривневі депозити і в гривневі облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) за результатом березня перевищили 5 млрд грн, що є найвищим рівнем за останні 10 місяців та підтверджує дієвість монетарної трансмісії Національного банку, повідомив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук на брифінгу в Києві у четвер.
"Той факт, що сукупний попит … сягнув максимуму за останні 10 місяців, свідчить про те, що ми доволі успішні на цьому шляху. … трансмісія, в даному випадку, на нашу думку, спрацювала, напевно, максимально ефективно, … спрацювала так, як ми на це й розраховували", – заявив також на брифінгу голова Нацбанку Андрій Пишний.
Він додав, що банки відреагували на збільшення Нацбанком облікової ставки до 15,5% річних із певним часовим лагом, окрім того, збільшення ставки за 3-міс. депозитними сертифікатами до 19% річних набуло чинності лише 4 квітня 2025 року.
"Ми на рівні оперативної інформації, яку отримуємо, бачимо, що банки відреагували своїми рішеннями щодо пропозиції депозитних ставок на строк більше 92 днів відповідно. Відреагували, в першу чергу, як ми очікували, комерційні банки. Але цього разу активно і відповідно відреагували, в тому числі, і лідери роздрібного ринку, банки, які мають найбільшу ринкову вагу. В статистиці ви побачите ці показники вже за результатами квітня місяця", – наголосив очільник Нацбанку.
За його словами, це був один із факторів, чому у цей четвер Нацбанк утримався від подальшого збільшення облікової ставки.
"Наші попередні заходи спрацювали, і далі ще будуть працювати, і та привабливість гривневих активів, над якою ми працюємо, вона буде забезпечена", – підкреслив Пишний.
Він нагадав, що приріст вкладів населення з початку року становив 2,7%, а з початку повномасштабного вторгнення – понад 48%, вкладення населення в гривневі ОВДП з початку року зросли на 19%, або 7,6 млрд грн, а з початку повномасштабної війни – майже вчетверо.
"Тож ми непохитні в своєму прагненні забезпечити привабливість гривневих активів як один із факторів, який дає нам можливість забезпечити золотовалютні резерви від необґрунтованого і непродуктивного зменшення. І стійкість валютно-курсового ринку: весь цей попит, відповідно, пішов з валютного ринку", – підсумував голова НБУ.
Згідно із даними НБУ, за перший квартал залишки коштів населення у банках зросли на 0,9%, в тому числі в гривні – на 0,6%, однак у березні вони скоротилися відповідно на 3% та 1,1%.